Loading...

PORADY

property-interior-13

8 pytań do potencjalnego najemcy

1. Do czego planujesz wykorzystać mieszkanie?

W większości przypadków będą to cele mieszkaniowe, jeśli jednak miałoby to być miejsce wykonywania działalności gospodarczej powinieneś to wiedzieć przed podpisaniem umowy i rozważyć wszelkie możliwe konsekwencje – od zwiększenia zużycia mieszkania, poprzez uciążliwość dla sąsiadów i dalsze konsekwencje podatkowe – tylko wynajem na cele mieszkalne powyżej 30 dni nie jest obciążony podatkiem VAT.

2. Kto konkretnie będzie wynajmował mieszkanie?

Bardzo ważnym elementem umowy są dokładne dane osobowe wraz z adresami (mogą być według oświadczenia) wszystkich osób, które wynajmują mieszkanie. Pozwoli Ci to obliczyć tzw. „podatek śmieciowy” i ułatwi oszacowanie dodatkowych kosztów zużycia wody czy prądu.

3. Czy posiadasz jakieś zwierzęta?

Zazwyczaj właściciele nie mają nic przeciwko posiadaniu zwierząt. Jeśli wyraziłeś zgodę, musisz koniecznie upewnić się, czy nie będzie to powodem zniszczeń, silnego zapachu lub hałasu, który może przeszkadzać sąsiadom.

4. Czy masz możliwość zapłacenia kaucji i czynszu przed wprowadzeniem się?

Jeśli nie, odmów wynajmu. Jeśli najemca nie ma możliwości zapłacenia kaucji, może okazać się, że w przyszłości będzie miał problemy z uregulowaniem miesięcznego czynszu.

5. Czy masz konto na portalach społecznościowych, które mógłbym przejrzeć?

W Polsce nie jest to standardem, a raczej może wydawać się wkraczaniem w czyjąś prywatność. Jednak przejrzenie publicznych informacji na LinkedIn lub Goldenline przybliży Ci doświadczenie zawodowe najemcy, natomiast Facebook, Twitter czy Instagram pokaże jego styl życia i to, jak będzie traktował Twoją nieruchomość.

6. Kiedy planujesz się wprowadzić?

Jeśli najemca chce wprowadzić się „od zaraz”, dowiedz się dlaczego. Jeśli w dodatku najemca chce wszelkie opłaty pokryć gotówką, daj sobie trochę czasu na sprawdzenie tej osoby: poproś o dokumenty o zatrudnieniu lub przelew bankowy kaucji. Pozwoli to potwierdzić przynajmniej dane osobowe najemcy.

7. Czy potrzebujesz wymiany mebli, dodatkowego wyposażenia?

Ustalenia dotyczące dodatkowego wyposażenia są bardzo ważne i powinny być uzgodnione przed wprowadzeniem. Zakup nowych mebli lub pozbycie się starych może okazać się bardzo kosztowne, wiec przemyśl tę decyzję. Przeanalizuj także to, czy w przyszłości, przy kolejnych najemcach, zyskasz dodatkowe korzyści z wymiany mebli.

8. Czy masz zdolność do regulowania zobowiązań za najem?

Dobrze jest zweryfikować zdolność do regulowania przez najemcę zobowiązań wynikających z umowy najmu, takich jak czynsz i opłaty eksploatacyjne. Można to zrobić prosząc o przygotowanie i okazanie np. potwierdzenia zatrudnienia, pasków wypłat, wydruku z konta potwierdzającego regularne przelewy, itp.